Błąd p242f

Błędy rejestrowane przez komputery samochodowe mają z reguły uniwersalną symbolikę. Oznacza to, że poszczególne sygnały są zapisywane dokładnie w ten sam sposób. Dzięki temu kierowcy korzystający z pojazdów różnych marek mogą łatwo zidentyfikować zarejestrowany komunikat. Wystarczy tylko sprawdzić, co oznacza dany kod błędu i jak należy go odczytać.

W nowszych samochodach z silnikiem diesla komputer może odnotować np. błąd p242f. Taki komunikat nawiązuje do wykrytych problemów z działaniem filtra cząstek stałych. Zazwyczaj ten błąd pojawia się w sytuacji, gdy filtr DPF utraci swoją przepustowość na skutek zapchania.

Co istotne, poszczególni producenci nieco inaczej określają błąd p242f. Jego najpopularniejsze oznaczenia to:
błąd p242f Ford – ograniczenie pracy filtra cząstek stałych w wyniku akumulacji sadzy;
błąd p242f Audi – zapchany/zablokowany filtr cząstek stałych;
błąd p242f Nissan – zapchany filtr DPF;
błąd p242f Volkswagen – problem z filtrem cząstek stałych;
błąd p242f Volvo – błąd czujnika różnicy ciśnień/zapchany filtr DPF.

Choć oznaczenia poszczególnych marek są odmienne, w gruncie rzeczy dotyczą one tej samej sytuacji. Główną przyczyną wystąpienia opisywanych błędów są cząsteczki zanieczyszczeń oraz pozostałości powstałe w trakcie niewłaściwego spalania paliwa, które odkładają się we wnętrzu filtra DPF. Jeżeli będzie ich dużo, filtr powoli zacznie tracić przepustowość, co z pewnością zostanie wychwycone przez komputer samochodowy. Wtedy kierowcy wyświetli się błąd p242f.

Jak należy postępować po zobaczeniu takiego komunikatu? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy błąd p242f rzeczywiście powstał na skutek zapchania filtra DPF. Warto bowiem wiedzieć, że identyczny kod pojawia się w przypadku np. awarii czujników lub zwarcia w przewodach. Dlatego podstawowym działaniem będzie wówczas wykonanie testu przepustowości, który pozwoli na skontrolowanie sprawności filtra DPF.

Jeżeli negatywny wynik testu rozwieje wątpliwości dotyczące źródła problemu, kierowca będzie musiał zadbać o naprawę filtra. Można to zrobić poprzez wymianę zapchanego egzemplarza lub przekazanie go do regeneracji. Proces ten polega na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą powietrza pod ciśnieniem oraz wypalaniu w wysokiej temperaturze.

Wszystkie osoby zainteresowane taką usługą zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Firma Kaliński specjalizuje się w regenerowaniu zapchanych katalizatorów oraz filtrów DPF. Zapewniamy Państwu profesjonalną realizację oraz pełną gwarancję satysfakcji ze zleconej usługi.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Mateusz

Pojazdy osobowe, dostawcze

+48 61 814 27 77 / wew 101

biuro@kalinski.pl

Adam

Samochody ciężarowe

+48 61 814 27 77 / wew 102

ciezarowe@kalinski.pl

Słowa kluczowe: regeneracja dpf, regeneracja filtra dpf, regeneracja dpf cena, regeneracja filtra cząstek stałych, regeneracja filtrów dpf, regeneracja filtra dpf cena